Utomhuspedagogikfortbildning 2015. SLUTSÅLD!

Nu är det dags att anmäla sig för den nya omgången av forbildning i utomhuspedagogik. Fördelarna med att förlägga undervisningen ute är många oavsett vilken åldersgrupp man arbetar med. Vi erbjuder en grundläggande fortbildning som passar pedagoger i förskola och grundskola.

 

Fortbildningen är fördelad över tre dagar. Vi startar den 2 september 2015, dag två den 7 oktober och avslutar med dag tre den 27 januari 2016.

Vi börjar dagarna klockan 8.30 och slutar 15.00. Dagarna startar med morgonfika och småprat. Mat och fika står vi för.

Exempel på moment som berörs är: friluftsteknik, utematlagning, att lära in matte, svenska, teknik…ute, litteraturfördjupning, infångande av smådjur på land och i vatten mm. Över allt sammans svävar begreppet ”Hållbar utveckling”. Max antal deltagare 16. Anmäler er senast den 12 juni.

Vill du veta mer om innehållet; sätt markören på ”Fortbildning” och klicka

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVi ses på Ire!

Ni är mycket välkomna!