Utomhuspedagogikfortbildning 2014.

Nu är det dags att anmäla sig för den nya omgången av forbildning i utomhuspedagogik. Fördelarna med att förlägga undervisningen ute är många oavsett vilken åldersgrupp man arbetar med. Vi erbjuder en grundläggande fortbildning som passar pedagoger i förskola och grundskola.

 

Fortbildningen är fördelad över tre dagar. Vi startar den 27 augusti 2014, dag två den 8 oktober och avslutar med dag tre den 28 januari 2015.  

Vi börjar dagarna klockan 8.30 och slutar 15.00. Dagarna startar med morgonfika och småprat. Mat och fika står vi för.

Exempel på moment som berörs är: friluftsteknik, utematlagning, att lära in matte, svenska, teknik…ute, litteraturfördjupning, infångande av smådjur på land och i vatten mm. Över allt sammans svävar begreppet ”Hållbar utveckling”. Max antal deltagare 16. Anmäler er via ire@utb.karlshamn.se senast den 13 juni. 

Vill du veta mer om innehållet; sätt markören på teman,OLYMPUS DIGITAL CAMERA dra ned och klicka på ”Utomhuspedagogik”.

 

Vi ses på Ire!

Ni är mycket välkomna!